?

Log in

No account? Create an account

Про війну з пам"ятниками - Далі Буде. Бо ше так ніколи не було щоб ніяк не було. (с)

Mar. 1st, 2011

08:26 pm - Про війну з пам"ятниками

Previous Entry Share Next Entry

Я крутий, я буду атвічать Жадану про війну з пам"ятниками. Бо він пише правду, але не всю.

Чому люди воюють з пам"ятниками (або за пам"ятники)? В житті людей символи відіграють дуже важливу практичну роль. Це є наслідком того простого факту, що абстракні концепції, які живуть у нас в голові, напряму від Васі до Пєті не передаються. Телепатія не працює. Тому люди і придумали розгалужену систему символів, які компактно вміщують в собі деякий відчутний кусок інформації, часто абстрактної та складної. Через символи цей кусок інформації передається від людини до людини ефективно та в стислі терміни.

Власне, одною з цих символьних систем є мова. Але мова є дуже загальною. Часто буває, що нею надто довго або марудно щось передавати. Існують спеціальніші, але ефективніші символьні системи. Ось, наприклад, букет квітів для жінки може сказати більше, ніж півтори екрани тексту. Неподана рука вражає сильніше, ніж гнівний лист. Купа таких символьних систем є, котрими ми щодня користуємося, відповідаємо символами на символи. Відкидати їхню важливість немає сенсу, без них ми заплутаємся у власному косноязичії. Вони є частиною соціального контракту, який ми підписуємо в перші роки життя.

Пам"ятник - це символ, який вміщує колосальну кількість ідеологічної та статусної інформації. Пам"ятник Сталіну в Запоріжжі, наприклад, - це ніякий не кусок гіпсу, як це можуть подавати деякі борці за здоровий глузд. Так само, як букет тюльпанів для дівчини - це не є просто купка рослинності. Пам"ятник Сталіну - це деяке твердження. Це твердження прочитується, якщо знати, у яких контекстах людство всю жизнь ставило своїм представникам пам"ятники. Всі люди інтуїтивно цей меседж розуміють. І якщо пам"ятник Сталіну - це твердження, то відпилювання його голови - це не порожня трата часу і не "боротьба з привидами історії", а чітке і практичне контр-твердження, яке теж несе в собі велику кількість інформації. І безглуздого в цих діях не більше (і не менше), ніж у словесній дискусії в телевізорі. Це теж дискусія, просто на рівні символів, закодованих усталеною за останні сторіччя мовою пам"ятників.

В мене постійне відчуття, що я намагаюся пояснити очевидне :) В Німеччині, наприклад, неможливо уявити пам"ятник Гітлеру. Чи свастику на суддівському кріслі. Не тому, що там воюють з привидами, а тому, що який пам"ятник Гітлеру ващє, ви при своєму розумі? Це інтуїтивно зрозуміло всім, там ніхто навіть в полеміку не буде вступати про семантику пам"ятників і необхідність зосереджуватися на практичних проблемах сьогодення.

До речі, про проблеми сьогодення: війна з неприйнятною символікою і, за Жаданом, викидання з кабінетів бюрократичної біомаси не є взаємовиключним завданням. Їх можна і варто робити одночасно. Власне, викидання бюрократичної біомаси з кабінетів буде супроводжуватися викиданням з цих кабінетів портретів Януковича, тому що портрет Януковича - це не кусок картону, а деякий символ. Ні одного демократичного лідера з портретом Януковича на стіні всерйоз ми сприймати не будемо. Тому що портрет Януковича на стіні, хочемо ми чи не хочемо, є деяким твердженням, як і кожен пам"ятник чи кожен букет тюльпанів.

Про всяк випадок я напишу, що Пушкін в будь-якому випадку ні при чому.

Comments:

[User Picture]
From:shaihkritzer
Date:March 1st, 2011 06:40 pm (UTC)
(Link)
в нашому місті не вистарчає пам'ятника Гітлеру.
(Reply) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 09:48 am (UTC)
(Link)
...і гетто!
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:haidamac
Date:March 1st, 2011 06:43 pm (UTC)
(Link)
>в мене постійне відчуття, що я намагаюся пояснити очевидне

власне, принаймні для мене - очевидне
(Reply) (Thread)
[User Picture]
From:iozhikov
Date:March 1st, 2011 08:31 pm (UTC)
(Link)
Жадан звертається невідомо до кого і з якою пропозицією. Адже "війни пам'ятників" насправді нема. Всім байдуже. А його послухати, то може здатися, що всі трощать пам'ятники, а він такий мудрий ходить відкриває народу очі.

Жадан і інші борці з війною пам'ятників часто мають на увазі інше. Війною пам'ятників називають висловлення оцінок, скажімо, Сталіну. І взагалі ідеологічні оцінки. Звісно, заклики до "неідеологічності" самі по собі ідеологічні. Просто одні це розуміють і не бояться експлікувати, а другі приховують, не розуміють або маніпулюють. Це з Гітлером і Сталіном добре видно. Часто автори, які переконують, що Сталін дрібниця, проколюються на пропозиції "то давайте Гітлеру поставим пам'ятник". Чесний автор, який пише на ці теми, повинен чітко усвідомлювати ці штуки і не маніпулювати.

Але з третього боку, Жадан правий в тому, що є важливіші теми, ніж ставлення до Сталіна і пам'ятників. Що люди, які хочуть "щось зробити", краще б зосередились на актуальніших речах.
(Reply) (Thread)
[User Picture]
From:posmixator
Date:March 3rd, 2011 08:57 am (UTC)
(Link)
знову - конфлікт мозку і шлунку.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 09:50 am (UTC)
(Link)
Пам"ятник - це символ, який вміщує колосальну кількість ідеологічної та статусної інформації. Пам"ятник Бандері у Львові, наприклад, - це ніякий не кусок бронзи, як це можуть подавати деякі борці за здоровий глузд. Так само, як букет тюльпанів для дівчини - це не є просто купка рослинності. Пам"ятник Бандері - це деяке твердження. Це твердження прочитується, якщо знати, у яких контекстах людство всю жизнь ставило своїм представникам пам"ятники. Всі люди інтуїтивно цей меседж розуміють. І якщо пам"ятник Бандері - це твердження, то відпилювання його голови - це не порожня трата часу і не "боротьба з привидами історії", а чітке і практичне контр-твердження, яке теж несе в собі велику кількість інформації. І безглуздого в цих діях не більше (і не менше), ніж у словесній дискусії в телевізорі. Це теж дискусія, просто на рівні символів, закодованих усталеною за останні сторіччя мовою пам"ятників.
(Reply) (Thread)
[User Picture]
From:dali_bude
Date:March 2nd, 2011 09:54 am (UTC)
(Link)
Щоб відпиляти голову Бандері, вам треба буде дуже високу драбину, або таку машину, якою вуличні лампочки міняють.

До речі, при всій повазі до Бандери, пам"ятник жахливий.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 09:59 am (UTC)
(Link)
"Щоб відпиляти голову Бандері, вам треба буде дуже високу драбину" - мені драбини не треба, бо я не Коханівський.

До речі, при всій повазі до Бандери, пам"ятник жахливий.
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 10:06 am (UTC)
(Link)
Пам'ятник - це спогади.
От замайорять червоні прапори на вулицях, постане знов пам'ятник Леніну перед оперним і одразу молодість повенреться, так же?

І в когось зуби не будуть гнилі в перемішку з протезами.
А ще в когось спина не болітиме, і х-й стоятиме як колись...
І хрін з ними, з тими пенсіями, свободою слова, квартирою, ліпше здоровим на стройці комунізма пахати ніж старим на ліжку лежати і в стелю плювати.

От правдиві причини туги за минулим, а ніяка не ідеологія і тому подібна херня.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 10:12 am (UTC)
(Link)
"постане знов пам'ятник Леніну перед оперним" - не постане. Та і для чого знову з Леніна робити ідола, якщо є Бандера?
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 10:47 am (UTC)

Війна спогадів

(Link)
як для чого?
а як же історичні старпери? їм же теж треба жити якимись спогодами і тд.
попереду ж нічого нема, тільки смерть. Все краще в минулому.

І дітки-внуки їхні не далеко пішли.
Все дитинство малювали танчики з червоними прапорами, ходили в галстуках, потім були комсомольцями - перше кохання, перший секс, це все було за Союзу.

А зараз що? Старість все ближче, болячок все більше.
Ні, не треба вільної України, треба назад до союзу, тоді було касно! І хрін з ними, з тими чергами, з тим дефіцитом, тоді будували комунізм і попереду було "щасливе майбутнє". А зараз що попереду?

То для чого ж їм Бандера? Це чужий спогад. Це спогад "недобитих бандерівців", галицьких "буржуазних націоналістів" та "рагулів з підльвівських сіл". Це їхня, чужа молодість.

Тому ніякі ідеології не воюють. Воюють спогади.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 10:53 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
"А зараз що попереду?" - а дійсно: що зараз попереду?
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:02 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
Не правильне питання.

Привильне питання: А що зараз попереду для "групи такої-то"?
Тут моя відповідь: а чорт його знає.

Або, наприклад: А що зараз попереду для вас?

Відповідаю: для мене також попереду старість і болячки, але той час ще не скоро, тому, використовуючи бабло (яке в мене є) я намагаюся чим більше насолодитися молодістю (доки ще є час). І саме тому, я не беру участь в "громадській діяльності" не ходжу з прапорами і не роблю "добрих діл" бо не хочу марнувати свою скороминущу молодість на якусь нецікаву херню з якої невідомо чи буде результат.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:05 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
Танцуй пока молодой, значить. Ну ну.
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:09 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
А шо дєлать? Пропонуєте будувати комунізм реставрувати союз?
Вашу пропозиції?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:12 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
1. Учится
2. Учится
3. Див п. 1 і 2
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:16 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
Чому саме учітса, підкажіть?
Якої саме науки?
Я і так програміст і отримую 2,5k баксів щомісяця.
Ви вважаєте мені ще щось треба вивчити?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:20 am (UTC)

Re: Війна спогадів

(Link)
Судячи по безглуздих коментарях, учитись вам ще треба дуже і дуже багато
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:23 am (UTC)

Гнила відмазка

(Link)
Ну так чо ж ви загальні фрази тільки пишите?
Конкретно напишіть, яких саме знань, на вашу думку, мені бракує?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:25 am (UTC)

Re: Гнила відмазка

(Link)
Я взагалі не знаю, хто ви такий і не збирався вступати з вами в розмову
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:28 am (UTC)

Вот

(Link)
Тоді на якій підставі даєте рекомендації "Учится"?
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:35 am (UTC)

Re: Вот

(Link)
ви щойно писали, що взагалі не знаєте хто я такий, але вже встигли дати "правильну рекомендацію". Самі собі суперечите.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:39 am (UTC)

Re: Вот

(Link)
я не знаю, хто ви такий
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 11:53 am (UTC)

Re: Вот

(Link)
Отже, ви погоджуєтеся, що рекомендація "Учится" дана абсолютно незнайомій людині вище, не має під собою жодних підстав?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 11:55 am (UTC)

Re: Вот

(Link)
Можете собі думати як завгодно
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 12:00 pm (UTC)

Re: Вот

(Link)
Так, я собі можу думати як завгодно, але Ви не відповіли)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:berdychevsky
Date:March 2nd, 2011 12:03 pm (UTC)

Re: Вот

(Link)
Я не зобов'язаний
(Reply) (Parent) (Thread)
From:(Anonymous)
Date:March 2nd, 2011 12:14 pm (UTC)

Re: Вот

(Link)
ось тут всякі ноне_смолодони написали б "слив защитан" (з посиланням на лурк)
(Reply) (Parent) (Thread)